دفتر مرکزی انجمن: تهران - خيابان جمهوري - ما بين چهارراه اسكندري و باستان - پلاك 1522

درباره ما

شین بوکان امروز از معتبرترین مراکز آموزش هنر های رزمی اصیل ژاپن در ایران محسوب می شود و چهار رشته:
• کاراته ـ سبک گوجویواوکیناوایی
• کن دو ژاپن
• ایی آی دو ـ سبک موسوجیکیدن ایشین ریو
• آی کی دو ـ سبک تومی کی ریو
را در بر میگیرد.
برای آشنایی شما ، در اینجا تاریخچه مختصری از چگونگی تاسیس و بنیانگذاری آن در ایران تقدیم می شود:

نخستین دوجو

شین بوکان را استاد سلیمان مهدیزاده در سال ۱۳۵۶ ه.ش برای نخستین بار در ایران پایه گذاری کرد. وی که زیر نظر استادان صاحب نام ژاپنی همچون استاد توچوکا در ایی آی دو، استاد فقید نیشی یاما در کن دو، استاد یاما موتو در کاراته و استاد یاما گوچی در آی کی دو به فراگیری هنرهای رزمی اصیل ژاپن اشتغال داشت، در آن سال و پس از مدتها تلاش و برنامه ریزی نخستین دوجو را در یکی از منطقه های تهران تاسیس کرد . در سال ۱۳۵۸ شین بوکان به سالن شمشیر بازی مرکز هنر های رزمی وقت آن زمان و سپس سالن بادی مجموعه شهید شیرودی تهران انتقال یافت.
استاد مهدیزاده در این دوجو، آموزش هنر های رزمی را با تدریس فنون و تکنیک های کن دو ( هنر شمشیر زنی سامورایی ژاپنی ) آغاز کرد. سال ۱۳۶۳ وی در اجرای توصیه های استادانش برای تکمیل آموخته ها ی خود تصمیم به اقامت در ژاپن گرفت و در سال ۱۳۶۴ (۱۹۸۵میلادی) پس از کسب اجازه از اساتید ژاپنی، شین بوکان را به طور رسمی در توکیو نیز تاسیس کرد. علاقه مندان ژاپنی نخستین شاگردانی بودند که به وی پیوستند.
استاد مهدیزاده در سال ۱۳۷۴ به ایران بازگشت و دفتر مرکزی شین بوکان را به تهران منتقل کرد و لذا باشگاه توکیو به شعبه نمایندگی تبدیل شد که همچنان دایر و فعال است.
شین بوکان امروز با تلاش های شیهان سلیمان مهدیزاده ، تنها مرجع رسمی فدراسیون کن دو ژاپن (AJKF) و فدراسیون جهانی کن دو (FIK) در ایران است. و همچنین مسئول فدراسیون ایی آی دو ژاپن (NIR) در ایران و خاورمیانه می باشد . و همینطور عضو فدراسیون کاراته گوجوریو اوکیناوایی و فدراسیون آی کی دو (سبک تومی کی ریو) ژاپن هم به شمارمیرود، که در ایران با نام انجمن کن دو و ایی آی دو ایران زیر نظر فدراسیون ورزشهای رزمی و انجمن کاراته گوجوریو اوکیناوایی زیر نظر فدراسیون کاراته فعالیت دارد و نمایندگی های آن در مراکز استان ها و بیشتر شهر های کشور در حال گسترش است.

 

تاریخچه بنیانگذاری سامورایی در ایران
و تاسیس انجمن کن دو و ایی آی دو ایران
Iran Kendo & Iaido Association

شیهان سلیمان مهدیزاده در باشگاه استاد نیشی یاما سال ۱۳۵۸ ژاپن

شیهان سلیمان مهدیزاده ، بنیانگذار و در واقع نخستین استاد کن دو و ایی آی دو ( سامورایی ) در ایران است . او نخستین بار در اواخر سال ۱۳۵۴ زیر نظر یک استاد ژاپنی ( استاد فقید فوکودا ) به آموختن فلسفه ، مکتب ذن و کن دو سنتی پرداخت و سرانجام پس از تمرینات سخت و ممارست بسیار به توصیه استادش برای تکمیل آموخته هایش در سال ۱۳۵۶ به ژاپن سفر کرد . مهدیزاده در ژاپن کن دو را زیر نظر استاد فقید ٌ نیشی یاما ٌ و ایی آی دو را تحت تعالیم استاد ٌ توچوکا ٌ و کاراته گوجوریو را زیر نظر استاد ٌ یاماموتو ٌ پی گرفت . وی پس از بازگشت به کشور ، این هنر اصیل سامورایی را در ایران بنیانگذاری کرد و به تدریس آن پرداخت .
او پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۸ آموزش رسمی کن دو را زیر نظر فدراسیون رزمی وقت در سالن ورزشهای رزمی آن زمان که اینک سالن شمشیر بازی فعلی است شروع کرد . تاسیس این هنر در ایران و توجه علاقه مندان چنان بود که تلویزیون ملی ژاپن (NHK ) گزارشی از نخستین کلاس سامورایی در ایران را در تاریخ ششم ژانویه ۱۹۸۳ میلادی در ژاپن پخش کرد . و همچنین در سال ۱۳۶۴ صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران فیلمی از تمرینات کن دو و ایی آی دو استاد مهدیزاده پخش کرد . این در حالی بود که در آن سالها استاد مهدیزاده هر سال چند ماهی را برای پیگیری تمرینات تکنیکی و مبارزه در ژاپن می گذراند و بنا به خواست استادش از سال ۱۳۶۳ برای گذراندن مدارج عالی کن دو و ایی آی دو در ژاپن اقامت گزید . استاد مهدیزاده پس از باز گشت به گشور ، در سال ۱۳۷۴ زیر نظر فدراسیون کاراته جمهوری اسلامی ایران ، آموزش هنر آموزان و علاقه مندان به این هنر اصیل رزمی را پی گرفت تا اینکه در تاریخ ۲۶ اسفند ۱۳۷۸ طی حکمی رسمی از طرف فدراسیون کاراته جمهوری اسلامی ایران ، کن دو و ایی آی دو ( سامورایی ) ایران به ریاست شیهان سلیمان مهدیزاده به رسمیت شناخته شد و به طور رسمی مجوز فعالیت در ایران را دریافت کرد . این فعالیت ها ادامه داشت تا اینکه طبق مصوبه سازمان تربیت بدنی جمهوری اسلامی ایران برای ساماندهی سبک های رزمی از تاریخ هجدهم دی ماه ۱۳۸۹ سبک کن دو و ایی آی دو ایران با نام انجمن کن دو و ایی آی دو ایران تحت نظارت فدراسیون ورزشهای رزمی قرار گرفت .
شیهان سلیمان مهدیزاده هم اکنون تنها مربی رسمی و مسئول هماهنگی فدراسیون کن دو ژاپن (AJKF ) و فدراسیون جهانی کن دو (IKF ) در ایران و همینطور نماینده رسمی فدراسیون ایی آی دو ژاپن ( NIR ) در ایران و خاورمیانه است . همچنین او بنیانگذار و رئیس سبک کاراته گوجوریو اوکیناوایی ایران و آی کی دو تومی کی ریو در ایران می باشد .